Nikdy neváhej s tím, co chceš udělat.
V budoucnu totiž může přijít den, kdy budou všechny tvoje šance pryč.

Část třetí: Hádanka

25. ledna 2018 v 16:40 | Anielik |  Cesta za kamenem mudrců
"Tak tedy naslouchejte mému hlasu, hádanka jen třikrát zazní, jinak by váš život náhle zhasl, zůstanete zde už navždy." Začala Sfinga svými prvními verši, než konečně přistoupila k hádance.

"Jednou jistě přijdu k Tobě,
avšak nezříš mě.
Vezmu si Tě k sobě,
ale nesmíš zpět.

Jednou přijdu dříve,
jednou později,
ukončím tvůj příběh
a všechno rozdělím.

Jsem spravedlivá,
avšak neúplatná,
budu věčně živá,
po všech lidech pátrám.

Neobejdeš mě,
tak jako osud,
ocitneš se ve tmě,
a ztratíš, co jsi získal dosud."

Dořekla Sfinga hádanku a ještě dvakrát ji zopakovala. Poté už jen zůstala zticha a až na jednu poznámku klidně ležela na podstavci a pomalu švihala ve vzduchu ocasem opřeným o roh podstavce. "Času máte dosti, avšak nanejvýše jeden krok Slunce a Měsíce. Jeden den tedy." Dodala a od té doby už nevydala ani hlásku, jen ležela mlčky na podstavci a jediný její pohyb byl švihající ocas.
"Spravedlivá, neúplatná…" zamyslela jsem se na chvíli. "Co by to tak mohlo být?" pohlédla jsem na Matta. "Co je spravedlivé, neúplatné, jisté a díky čemu vše ztratíš?" hleděli jsme na sebe a přemýšleli, ale nic nás v tom nátlaku nemohlo napadnout. Pohlédli jsme na Sfingu a pomalu se od ní vzdálili na druhý konec místnosti.
"Máme sice den, ale kdoví jestli nás něco napadne…?" pohlédl na mě Matt a najednou v tom světle z plamenů koridoru vypadal starší a ustaranější.
Následujících několik hodin jsme strávili chozením z jedné strany místnosti na druhý a posedáváním na jednom z konců koridoru. Vzhledem k rozlehlosti místnosti a kamenným stěnám, zde bylo docela chladno i napříč ohni. Stále dokola jsme si opakovali verše.
Už zazněly mnohé nápady - osud, sláva, štěstí, smůla - ale nic nám nepasovalo do všech částí hádanky. V tu chvíli, kdy nám pomalu docházel čas, už jsem propukla, v tom veškerém zoufalství, v slzy. "Takhle to být nemělo. Měli jsme jen udělat pár blbostí a jít zpátky. Mrzí mě to. Mezí mě to všechno." Slzy mi kanuly z očí a zkrápěly prach na zemi. "Anilko…" pohlédl na mě Matt s lítostí i pochopením v očích. "My to zvládneme…" zároveň se ke mně posadil a přivinul mě k sobě, načež mě začal hladit po vlasech. Pevně jsem ho objala a slzami mu máčela nebelvírský hábit.
"Anilko, netrap se tím. Už se to stalo a s tím teď nic neuděláme. Musíme jen rozluštit hádanku." Pohladil mě opět po vlasech a pohlédl mi povzbudivě do očí.
"Přinese nám to akorát smrt. Umřeme tady bolestivou smrtí a můžu za to já." v tomto momentě jsem přestala plakat a pohlédla ubrečenýma očima na Matta. "Mám to!" pronesla jsem tiše a otočila se směrem k Sfinze. "Už vím odpověď!" zavolala jsem přes celou místnost. Sfinga zvedla hlavu a začala netrpělivě švihat ocasem ze strany na stranu. Ve tváři se jí objevil opět onen nespokojený a napůl i zklamaný výraz.
Otočila jsem se zpět k Mattovi. "Je to smrt! Ta přichází u každého jindy, je spravedlivá, věčná a neúplatná, stejně tak ji nemůžeš obejít a ztratíš kvůli ní vše, co jsi získal, doslova." Osvětlila jsem mu svůj nápad a zvedla jsem se ze země. Namířila jsem si to rychlým krokem ke Sfinze, která už na nás čekala a postavila se na stupínku, ze kterého na nás shlížela.
"Jak zní odpověď vaše? Avšak nezapomeňte, že jestli špatná bude - zhynete!" zaduněl opět po dlouhém čase hlas místností jako poslední varování.
"Odpověď je SMRT!" prohlásila jsem odhodlaně a sebejistě. Sfinga se jen ušklíbla a z její tváře nešlo poznat, jestli byla odpověď správná nebo špatná. V tu chvíli se Mattovi zatmělo před očima. Skončí jako přesnídávka pro Sfingu.
Za Sfingou se však ozvalo klapnutí a zvuk těžkých, kamenných dveří. "Jste volní." Prohlásila najednou, poklonila hlavou a jedním ladným skokem se vrátila zpět na podstavec, kde se posadila a stala se z ní opět socha. Pohlédla jsem na Matthewa a radostně ho objala. "Dokázali jsme to!" vykřikla jsem radostně. "Já věděl, že na to přijdeš." Usmál se na mě a opětoval mé objetí. "Děkuju." Usmála jsem se a věnovala mu jeden vděčný pohled.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Svart Sol Svart Sol | Web | 25. ledna 2018 v 17:18 | Reagovat

Krása

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama